6 Ocak 2012 Cuma

5. Sınıf Türkçe Dersi 5N 1K Etkinliği - 04

5. Sınıf Türkçe Dersi 5N 1K Etkinliği, 5. Sınıf Türkçe Dersi 5N 1K Çalışması, 5. Sınıf Türkçe Dersi 5N 1K Etkinliği bul, 5. Sınıf Türkçe Dersi 5N 1K Etkinliği yap, 5. Sınıf Türkçe 5N 1K Etkinliği indir,  5. Sınıf Türkçe 5N 1K Etkinliği oku,  5. Sınıf Türkçe 5N 1K Etkinliği ne? - nerede? - ne zaman? - kim? - nasıl? - neden?5N 1K Etkinliği

Bir defasında Rus çarı at arabasıyla ülkesini dolaşıyormuş. Araba yoldaki kanal inşaatının önünde durmak zorunda kalmış. Yolunun üzerinde kanal kazan işçiler çarın arabasını görünce heyecanla irkilmişler. Çar arabadan inmiş ve kan-ter içinde kalan bir işçiye sormuş:
“Bu kadar yoruluyorsun, kan ter içinde kalıyorsun peki iyi para kazanabiliyor musun?”
“Bana yetecek kadar kazanıyorum efendim” diye yanıt vermiş isçi.
“Yani ne kadar” diye tekrar sormuş çar. İşçi başını öne eğmiş ve şöyle yanıt vermiş;
“Borçlarımı ödeyebiliyorum. Gelecek için faize yatırabiliyorum, kalanı ile de her gün sıcak tasta yemek yiyebiliyorum efendim”
Çar çok şaşırmış. Ülkede bu kadar az para kazanan, boğaz tokluğuna çalışan bir kanal işçisi nasıl olur da bu kadar az parayı, bu kadar çok yerde, bu kadar verimli kullanabilir diye merak etmiş.
Dayanamadan tekrar sormuş:
“Peki paranı nasıl yettirebiliyorsun da bu kadar faydalı işe fırsat bulabiliyorsun?”
İsçi yanıt vermiş:
“Babama bakıyorum: Bu eski borçlarımı ödediğim anlamına gelir. Oğlumun nafakasını çıkarıyorum: Bu ise gelecek için yatırım yaptığım anlamına gelir. Yani böylece paramı faize yatırmış oluyorum.
Her gün bahçemde tek yetişen sebzeyi, lahanayı yiyoruz: Olsun!.. Lahana da sıcak yemektir. Karnımız doyuyor sevgili Çarım” demiş.
Çar, fakir işçinin verdiği yanıttan çok etkilenmiş ve hemen onu bir kese altınla ödüllendirmiş.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder