11 Ocak 2013 Cuma

Oran Oranti 5. Sinif Matematik Çözümlü Problemler

5. Sınıf Oran Orantı Çözümlü Problemler Matematik Dersi örnek çöz öğren oran orantı problemleri ve çözümleri


1.  Ankara’dan İstanbul’a uçak biletinin fiyatı 60 TL’dir. Otobüs biletinin fiyatı ise 30 TL’dir. Buna göre otobüs bileti fiyatının uçak bileti fiyatına oranı nedir?
a- ) 1/2          b- ) 2/3          c- ) 1/3          d- ) 3/5
2.  Ayşe Hanım kiraz reçeli yaparken 1 kg kiraz için 2 kg toz şeker kullanmaktadır. Buna göre 6 kg kiraz için kaç kilo toz şeker kullanılır?
a- ) 14          b- ) 16          c- ) 10          d- ) 12  


3.  Bir kutuda 13 yeşil, 16 beyaz ve 22 sarı boncuk vardır. Kutudaki beyaz boncukların sayısının tüm boncukların sayısına oranı nedir?
a- ) 16/50          b- ) 12/55          c- ) 16/51         d- ) 22/13


 4.  1 L ayran için 5 küçük yoğurt kullanan bir kişi 35 küçük yoğurt ile kaç Litre ayran yapabilir?
a- ) 5          b- ) 7          c- ) 4          d- ) 9


5.  Bir oyuncakçı yaptığı her 10 oyuncaktan 3 ‘ünü arkadaşına hediye ediyor. Buna göre oyuncakçı 60 oyuncaktan kaçını hediye der?
Aynı doğrultuda bulunan üç şehirden A şehrinin B şehrine uzaklığı 70 km’dir. B şehrinin C şehrine uzaklığı 50 km’dir. Buna göre A ve C arasındaki uzaklığın, B ve C arasındaki uzaklığa oranı nedir?
a- ) 13/7         b- ) 12/7          c- ) 12/5          d- ) 10/3

 7.  Aşağıdaki şekil eş parçalara bölünmüştür. Şekildeki boyalı kısmın beyaz kısımlara oranı nedir?
a- ) 25/24          b- ) 24/25          c- ) 20/17          d- ) 15/22

8.  10 işçi bir işi 5 günde bitiriyorsa, 25 işçi aynı işi kaç günde bitirir?
a- ) 3          b- ) 2          c- ) 8          d- )

9.  Ali 3 yıl evvel 12 yaşındaydı, Aslı ise 2 yıl sonra 5 yaşında olacaktır. Aslı’nın bugünkü yaşının, Ali’nin bugünkü yaşına oranı kaçtır?
a- ) 2/3          b- ) 2/5           c- ) 1/5          d- ) 5/710.  Fatma’nın 12, Burcu’nun 18 ve Halide’nin 24 kalemi varmış. Fatma’nın kalemlerinin Burcu ve Halide’nin kalemlerine oranı kaçtır?
a- ) 2/5          b- ) 3/7          c- ) 1/5          d- ) 2/7

20 yorum :

mertcan dedi ki...

çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk süpermiş bir daha ödevim olursa buradan yapacam :) :) :)

Adsız dedi ki...

elinize sağlık tüm ödevlerimi buradan yapıyorumm sağolun

Adsız dedi ki...

serryyu hayin iyrebnç be

Adsız dedi ki...

çoooook süper bana çok yardımcı oldu size nasıl teşekkür edebilirimki çookk sağolun teşşekkür ederim hepinize

Adsız dedi ki...

çoooook ssssaaaaaağğğğalllluuunnnn

Adsız dedi ki...

çok yardımcı oldunuz çooookkkk saaaağğğaaalluuunn

Adsız dedi ki...

km yazdıysa hll olsn onaa :D

Adsız dedi ki...

aslm

Adsız dedi ki...

süpermiş ya saolunnnnnnn :)

Adsız dedi ki...

çok güzel bir sitede baglantısı hızlı açılmıyor ..ödevımı bırazcık geç bitiricem sanırım:)

Adsız dedi ki...

iyiymiş :) saolun

Adsız dedi ki...

ii güzel

Adsız dedi ki...

köööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööötüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

Adsız dedi ki...

iyi iş başramışsınız

Adsız dedi ki...

GUZEL AMA BİRAZ AZ OLDUĞU İCİN 50 DEN FAZLA OLMALIYDI

Adsız dedi ki...

bu kadar azmı olur yapsaydınızya 30 40 50 tane bu yüzden berbad oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Adsız dedi ki...

benim tam odevim için gerekli olan sayı oyuzden sorun yokkk ama daha fazla olabilirdiiiiii diyorummm ve sitenin sahibine seslenyorum daha fazla koyyyyyyyyyyyyyy

Adsız dedi ki...

anlamadım ama eğlenceliydi :):):):):)

Adsız dedi ki...

matematik sınavıma yardımcı oldunuz saolun

Adsız dedi ki...

arkadaşlar bunlar 3. sınıf orantı dimi

Yorum Gönder