7 Nisan 2013 Pazar

Öğrencinin Ders Çalişma Ortami Nasil Olmali?


öğrencinin ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır?, öğrenci hangi ortamda ders çalışması gerekir, öğrenci için uygun ders çalışma ortamı nedir?

Öğrencinin Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

   Başarıya giden yolda öğrencilerin kendilerine ait bir ders çalışma ortamı olmalı. Uzmanların görüşüne göre, çalışma ortamında aydınlanmadan ısınmaya fiziki şartlara kadar her şeye dikkat edilmesi gerekiyor. 
   Öğrencinin nasıl bir çalışma odasına sahip olması gerektiği konusunda uzmanlar şu konularda birleşiyor: “Ders çalışma masası cam kenarında olmamalı böylece güneş ışığının rahatsız edici etkisinden kurtulur, aynı zamanda dışarıdaki olayların (basketbol, futbol, güzel hava, bahçeler ve benzeri) dikkati dağıtılması engellenir. Işık kaynağı arkadan gelmemeli ki gölge masanın ve ders kitaplarının üzerine düşüp rahatsız etmesin. Oda sıcaklığı çalışmaya uygun olmalı; sıcak ve soğuk olmamalı. Tavsiye edilen oda sıcaklığı 20–25 derece arasıdır. Çalışma odası sık sık havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır. İyi bir çalışma ortamında kaynak kitap, sözlük, cetvel gibi eğitim araçları her an elinizin altında bulunması gerekir. En verimli ders çalışma masa başında gerçekleştirilir. Kaykılarak, yatarak ders çalışmak en kısa sürede öğrenciyi gevşetir, ders çalışma isteğini yok eder. Çalışma yeri derli toplu, yalın, elden geldiğince sabit ve sakin olmalıdır. Lüzumsuz şeyler, fazlalıklar konsantrasyonu bozar.” 
   Ayrıca ders çalışırken müzik dinlenmemeli, odada sanatçıların resimleri, takım posterleri veya arkadaş ve ailelerinizle çektirdiğiniz fotoğraflar olmamalı. Bu tip fotoğrafların öğrencinin zihnini dağıtacağını ve hayal dünyasına sürükleyeceğini kaydeden uzmanlar, ders çalışılan odada televizyon seyredilmesinin de sakıncalarına değiniyor. Herkes kendine ait ayrı bir çalışma odasına sahip olamayabilir. Bu durumda yapılacak iş çalışma ortamını düzenlemek. Aynı odada daha sakin bir köşede bir çalışma masasıyla sorun halledilebilir. Çalışmanın teşviki bakımından televizyon, radyo açılmamalı, mümkün olduğu kadar sessiz olunmalı. Bütün bunların yanında, başarılı bir öğrenci her ortamda çalışmayı öğrenmeli. Teneffüs arasında, kütüphanede, durakta otobüs beklerken, otobüste yolculuk yaparken hep boş vaktini değerlendirmenin yollarını aramalı. Hiç yorum yok :

Yorum Gönder