28 Ağustos 2013 Çarşamba

6. Sinif Matematik Dörtel Yayincilik 16. Sayfa Çalişma Kitabi Cevaplari


6. Sınıf Matematik Dersi Dörtel Yayıncılık 16. Sayfa Öğrenci Çalışma kitabı Cevapları

14. Soru:
Ali'nin 8 TL'si, Ayşe'nin 6 TL'si, Berk'in 5 TL'si ve Oya'nın 4,5 TL'si vardı.
Fiyat listesinden yararlanarak problem kurup çözünüz.

a- ) Ali 8 TL ile kantine gitti. Kantinden 75kr bir tost, 35 kr bir kola 50 kr bir simit aldığına göre Ali'nin kaç TL'si kalmıştır?
75 + 35  + 50 = 160 kr --> 1,60TL harcama
8 TL - 1,60 TL = 6,40 Tl kalan para veya 800kr - 160 kr = 640 kr (6,40kr)

b- ) Ayşe'nin yanında 6 TL'si vardı. Kantinden arkadaşlarına gofret almak istiyor. Ayşe parasıyla kaç gofret alabilir?
6 TL = 600 kr     600 : 50 = 12 tane gofret alabilir

c- ) Berk kantinden simit, su, şekerleme ve Cips almak istiyor. Berkin 6 TL'si olduğuna göre, alışverişten sonra kaç parası kalır?
30 + 25 + 25 + 60 = 140 kr --> 1,40 TL                   6 - 1,40 = 4,60 TL   veya 600 - 140 = 460 kr --> 4,60 TL

d- ) Oya kantinde satılan her üründen birer tane almak istemektedir. Bu alışveriş için Oya'nın parası yeterli midir?
75 + 60 + 40 + 50 + 80 + 25 + 35 + 25 + 25 + 30 = 445 kr 
4,5 TL = 450 kr                                450 - 445 = 5kr para artar. Oya'nın parası alışveriş için yeterlidir.

DEĞERLENDİRME
2. Soru:
Okulumuza yapılacak olan spor salonu için iki sınıftan 276TL toplanmıştır. Her öğrenci 4 TL verdiğine ve sınıfın birinde 32 öğrenci olduğuna göre diğer sınıfta kaç öğrenci vardır?
32 x 4 = 128 TL
276 - 128 = 148TL diğer sınıf
148 : 4 = 37 öğrenci vardır.

3. Soru:
Okul gecesi için satılan 2350 biletin 829'u perşembe, 1 028'i cuma, kalanları da cumartesi günü satılmıştır. Cumartesi günü kaç bilet satılmıştır?
829 + 1028 + (  ) = 2350
1857 + (  ) = 2350
(  ) = 2350 - 1857
(  ) = 493 cumartesi satılan bilet sayısı.

4. Soru:
Ankara'dan Kayseri'ye giden bir yolcu otobüsü saat 10:45'te hareket etti. Kırşehir'de 30 dk. yemek molası verdi. Ödev Kalemi Yolculuk süresince 9 yolcu indirip 12 yolcu aldı. Otobüs 15:15'te Kayseri'ye vardığında 40 yolcu indi.
a- ) Otobüs, Ankara'dan Kayseri'ye kaç saatte gitti?
10:45 --> 15:15 = 4 saat 30 dakikada gitmiştir(mola süresi dahil)

b- ) Otobüse Ankara'dan kaç yolcu bindi? 37
40 yolcu indiğine göre --> problemde (yukarıda) söylenenlerin tersini yapacağız 40 - 12 = 28,            28 + 9 = 37


Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme