9 Eylül 2013 Pazartesi

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Anittepe Yayinlari 52. sayfa Cevaplari Çalişma Kitabi


Anıttepe Yayınları 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Öğrenci Çalışma kitabı Cevap Anahtarı 52. sayfa


Seyehat Ediyorum

Çağdaş bir Evliya Çelebi olduğunuzu düşününüz. Bulunduğunuz şehri ya da daha önce gezdiğiniz bir bölge hakkında tespitlerinizi aşağıya yazınız.

Kırklareli (Yunanca: Saranta Eklesiez (Σαράντα Εκκλησιές), Kirklareli (Κιρκλαρελί); Bulgarca: Lozengrad (Лозенград)), Kırklareli ilinin merkezi olan şehirdir. Eski adı Kırkkilise'dir.
Kırklareli tarih öncesi konum itibariyle dikkat çeken pek çok antik yerleşim merkezine sahip bir ilimizdir. Buzul çağı sonlarında uzunca bir süre sular altında kaldığı anlaşılan Kırklareli ve civarında insana dair ilk maddi belgeler neolitik dönem özelliklerini vermektedir. Daha sonra bilinen ilk yerleşik kabilelerden ismini alan Trakya, Kırklareli de dahil olmak üzere Roma dönemi ortalarına kadar kısmen veya tamamen bağımsızlıklarını küçük birer krallık veya prenslik olarak devam ettirebilmişlerdir.

   Bir geçiş bölgesi olması nedeniyle Roma ve Bizans dönemlerinde pek çok istilalara uğrayan Kırklareli ilk defa I. Murat zamanında 1363 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. Ödev Kalemi Bu tarihten itibaren uzunca bir barış süreci yaşayan Kırklareli Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sıralarında Bulgar ve Yunan işgaline maruz kalarak büyük eziyet ve sıkıntılar yaşadıktan sonra 10 Kasım 1922’de nihai özgürlüğüne kavuşmuştur. Kırklarelinin halkı ise genellikle Bulgaristan ve Yunanistan, ayrıca Boşnak, Arnavut gibi diğer Avrupa muhacırlarından oluşmaktadır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder