20 Kasım 2011 Pazar

5. Sınıf Matematik Dersi Toplama İşlemleri


5. Sınıf Matematik Dersi Toplama İşlemleri dört basamaklı doğal sayılarla alt alta toplama işlemleri, dört toplananlı toplama işlemleri

indir
Genel Kültür:
Su DöngüsüYeryüzü suları, Güneş'in etkisiyle buharlaşarak yükselir ve bulutları oluşturur. Bulutlardaki su damlacıkları havanın sıcaklığına göre yağmur, kar ya da dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Suyun hâl değiştirerek yeryüzü ile atmosfer arasındaki bu dolanımına su döngüsü denir.
Yeryüzünden buharlaşan su, yağışlarla geri döner. Bu sayede doğadaki su dengesi korunur. Toprağa sızan suların bir kısmı yer altı sularına karışır.
Suyun buharlaşması ve yağışlarla geri dönmesi mevsimlere göre değişiklik gösterir. Yaz mevsimlerinde buharlaşma fazla olduğu için yüzey sularındaki su miktarı azalır.
Bahar mevsiminde ise karların erimesi ve yağmurların çok yağmasıyla akarsular ve akarsuların döküldüğü deniz ve göllerin su seviyeleri yükselir.2 yorum :

Adsız dedi ki...

Ödevimde gerçekten çok yardımcı oldunuz. Bu arada kardeşimde bunları deftere geçirdi ve hepsini doğru yaptı. Bunu yapanın ellerine sağlık. İyi akşamlar...

Unknown dedi ki...

5555+işşş55555tl

Yorum Gönder