31 Ocak 2012 Salı

5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı - Türkçe 5 Yazılı

5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı bul, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı ara, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı çöz, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı indir, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Soruları, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Etkinliği, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Alıştırmaları, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Etkinlik Sayfası, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Yazılı Çalışma Sayfası, Türkçe 5 Yazılı, Türkçe 5 Yazılı bul, Türkçe 5 Yazılı ara, Türkçe 5 Yazılı çöz, Türkçe 5 Yazılı indir, Türkçe 5 Ev Yazılısı, Türkçe 5 Yazılı kağıdı, 5. Sınıf Türkçe Dersi 2. Dönem 1. Ev Yazılısı,


Bir Hastalığın Yenilişi
    Jozef adlı bir çocuğu, bir köpek ısırmıştı. Bir duvar ustası, onu hemen Doktor Veber’e götürdü. Doktor çocuğun anne ve babasına haber verdi. Onlar da geldiler.
    Kısa bir araştırmadan sonra, çocuğu ısıran köpeğin kuduz olduğu anlaşıldı. Çocuğun anne ve babası gibi doktorlar da çok üzüldü. Çünkü kuduzdan kurtulmak mümkün değildi. Ancak doktor, Pastör adlı bir bilim adamının kuduz aşısı ile ilgili çalışmalar yaptığını okumuştu. Ama çalışmaların hangi aşamada olduğunu bilmiyordu. Yapacak başka bir şey olmadığını düşünen doktor, küçük Jozef’i Paris’te oturan Pastör’e gönderdi.
      Pastör; tavuk kolerası, koyunları yok eden şarbon gibi hastalıkların mikroplarını bulmuş, onları yenmişti. Daha sonra kuduz hastalığını incelemiş, bu hastalığın aşısını da bulmuştu. Ancak bu aşıyı henüz insanlar üzerinde hiç denememişti.
      Pastör, bu düşünceler içindeyken, kuduz bir köpeğin on dört yerinden ısırdığı küçük Jozef çıkageldi. Pastör, bu yavrunun yaralarını görünce çok üzüldü. Aynı günün akşamı içi içini yiyerek küçük Jozef’e ilk aşıyı yaptı. Fakat Pastör içinde uykusuz geceler başladı. Ya küçük Jozef ölürse? Ancak Pastör son aşıyı da yaptı ve uzun bir bekleyişin sonunda küçük Jozef’in iyileştiğini gördü. Demek, Pastör’ün bulduğu aşı insanlar üzerinde de başarılı olmuştu.
       Pastör’ün buluşu, dünyanın dört bir yanında yankılar uyandırmıştı. Her ülkeden kuduz hastalığına yakalananlar akın akın Paris’e geliyordu. Bütün dünya Pastör’ü ve onun başarısını selamlıyordu.                                                       Orhan ASENA
* İlk beş soruyu parçaya göre cevaplandırınız.

1. Küçük Josef’in başına hangi kötü olay gelmiş?


2. Pastör, hangi hastalıklar üzerinde çalışmalar yapıyormuş?3. Pastör,  küçük Jozef’e aşıyı yaptıktan sonra niçin endişelenmiş?4. Pastör’ün bu buluşu tüm dünyada nasıl karşılanmış?5. Aşağıdaki kelimeleri cümlede kullanınız.

Bilim adamı:

Buluş:

Mikrop:


6. Aşağıdaki tabloyu uygun şekilde doldurunuz.
kelimeler
-lık
-li
-sız
-cı
Odun
Şeker
Göz
ayakkabı
7. “Abanın kadri yağmurda belli olur.” Atasözünün anlamını açıklayınız.8. Aşağıdakilerden hangisi atasözlerinin özelliklerinden değildir?
a- ) Kalıplaşmış sözlerdir.
b- ) Hiçbir kelimesi değiştirilemez.
c- ) Söyleyeni bellidir.
d- ) Öğüt verici sözlerdir.


9. Aşağıdaki atasözlerinden hangisi “ zahmet çekilmeden hiçbir şey elde edilmez” anlamında kullanılan bir atasözüdür?
a- ) Lafla peynir gemisi yürümez.
b- ) Haydan gelen huya gider.
c- ) Paça ıslanmadan balık tutulmaz.
d- ) Irmaktan geçerken at değiştirilmez.


10. Aşağıdaki deyimlerden hangisi anlamca diğerlerinden farklıdır?
a- ) Gözü dönmek                    b- ) Küplere binmek
c- ) Tepesi atmak                   d- ) Dolap çevirmek.


11. Birden çok yapım eki almış kelime hangisidir?
a- ) tamirci                            b- ) Kitapçılık
c- ) Arabalı                           d- ) bilgiç


12.  “uçmak” kelimesi hangi cümlede gerçek anlamıyla kullanılmıştır?
a- ) Kuş aniden uçtu gitti.
b- ) Bu elbisenin rengi uçmuş.
c- ) Bina havaya uçmuş.
d- ) Sevinçten havalara uçtu.


13. Aşağıdaki cümlelerden hangisi nesnel yargı bildirir?
a- ) Bu gün benim için çok sıkıcı geçiyor.
b- ) Marttan sonra nisan gelir.
c- ) Bu kitap çok sürükleyici.
indir
d- ) Saçının yeni rengi sana hiç yakışmamış.

* İlk 7 soru 10 puan, diğerleri 5’er puandır.
Başarılar…..

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder